ИСТИНАТА ЗА НАДОМНИЯ БИЗНЕС ДНЕС
КОИ СА 9-ТЕ ГОРЧИВИ ЗАБЛУДИ ЗА НАДОМНА РАБОТА, които карат някои хора натрапчиво да си мислят, че тя е измама и че някой ги мами?
Измама /заблуда № 1: - Надомна работа? - Такова животно в България няма!
Въпросът е не дали има надомна работа. Бихме казали така – Да! Има! Под път и над път!
Истинският въпрос е дали имате необходимата квалификация, образование, опит, усърдие и позитивно мислене, за да се справяте с такава самостоятелна работа, без надзорник над главата си. Някои хора са свикнали да ги ръководят и като останат сами със себе си, и пръста си не могат да помръднат или не знаят какво да правят.
Когато фактите говорят, само виновните и гузните не мълчат.
Измама /заблуда № 2: Как ще ми носите/давате работа?
Тази система е абсурдна и затова, даже тогава, много често не се изпълняваше.
Но зад това е държавата. Кой ще купи крива калъфка - никой. Но държавата разпорежда - хайде на казармите! Там кой ще протестира (войникът или старшината), че шевът бил крив... и изобщо. По този начин тази надомна система горе-долу креташе, макар и с последни издихания. И така някои „надомнички" изкарваха по 30 - 50 стотинки дневно към мизерната си инвалидна пенсия.
Но все пак тази система остави впечатления у много хора, че това е моделът на надомната работа и само това е начинът да се работи надомно - седиш си вкъщи и някой ти разнася кройките. Ти я работиш, я не - но винаги си готов да се разпишеш под "получил сумата".
А истината е доста по-друга:
1. За да работиш каквато и да е надомна работа, е необходимо да имаш съответното образование, опит, квалификация.
2. Надомната работа няма нищо общо с работата по трудов договор и изисква умение сам да се справяш, сам да се мотивираш, сам да се контролираш, сам да работиш с клиентите си, сам да си ги осигуряваш - което е свързано с доста мислене в часовете от 20,00 ч до 24,00 ч - нещо, което малко хора броят за работа.
Измама /заблуда № 3: Не ми одобрявали работата - мошеници!
Но все още се намират хора, за които надомната работа е нещо съвсем елементарно, първоразредно, с което всеки под слънцето може да се справя без никакво съмнение.
Например, сгъването на подаръчни торбички.
Некачествена торбичка - никакъв шанс да се пласира!
3. Нормата била непосилна - журналистката, пряко усилия, успява да сгъне що-годе прилична торбичка, но това й отнема 8 - 10 минути. Когато разбира, че нормата е 2 000 торбички на смяна, изпада в умопомрачение - абсолютно невъзможно. Когато й кажеш, че като минимум трябва да оттренира операциите с поне 2 000 – 3 000 торбички от стари вестници - хайде, де - да не е луда, та да се "трепе" толкова!
ЗАКЛЮЧЕНИЕ: Не е работодателят този, който одобрява надомната работа. Одобрителите са клиентите. И ако те не са удовлетворени по качество, срок, цена, обслужване - следващия път не поръчват. Следователно НЯМА работа - фалит, уволнения.
ТАКИВА СА ПАЗАРНИТЕ ЗАКОНИ. Но са малко хората, които ги разбират. Призната пазарна икономика сме от 2004 г. Но това не е като да сме пазарна икономика от 200 - 300 години. Така че поне още 100 години ще има хора, които ще се нервят от факта, че ТРЯБВА ДА СЕ РАБОТИ. А за останалите статистиката ще продължи да отчита, че са най-бедните хора в Европа.
Дано написаното тук да съкрати този период.
Измама /заблуда № 4: За какво са тези такси и гаранции? Нали Вие трябва да ми плащате?!
Ако някой се подведе на психологическия натиск и му "даде" работа, със сигурност получава брак и тук отиваме в един от по-горните казуси.
На няколко места в интернет прочетох "правилото" - "Щом ти искат пари, значи работата не е читава." Нека разгледаме това твърдение по-обстойно:
1. "Искат ти пари" -
Значи, нека да уточним веднага - светът не е устроен така. Пари ти искат в 4 ситуации: а) просяците; б) фондациите; в) болните, на които им предстои скъпо лечение и г) телефонните изнудвачи („Бабо, внукът ти направи катастрофа, пострада дете, ДАЙ 1000 лв. да го оправим”).
Във всички останали ситуации правилото е друго -
Или отивате на фризьор - обслужване.
Или четете обява: "Знаете ли как да печелите до 2000 лв. месечно от стикери?"
Не, не знаете? Ето Ви консултантска оферта - 5 страници, как точно може да стане това нещо. Ако нещо не разбирате - питате. Има посочени Булстат на фирмата, адрес за сигурна кореспонденция, телефон за справки, GSM за спешни запитвания, e–mail за безплатна кореспонденция. Уточнявате и това, което не е писано в офертата. Решавате, че приемате, пускате заявка, плащате и получавате услугата.
В този процес Вие сте водещата фигура, Вие вземате решенията, Вие ИСКАТЕ стоката или услугата, а доставчикът Ви я доставя според условията на офертата си.
2. За работа никой не иска пари.
Не бъркайте обявата за работа по трудов договор с обявата за консултантски услуги. То е все едно да търсите счетоводител да Ви попълни правилно годишната данъчна декларация и да го питате "Ами защо трябва да Ви плащам?".
Социализмът отдавна свърши, от 20 години насам сиренето е с пари и който иска нещо (стока, услуга), ТРЯБВА да си плати и това е задължително.
Но за всичко това се ПЛАЩА. Затова са таксите - за услуга, а не за работа. Не мисля, че в България има толкова балами хора да напишат "Дайте 100 лв. и ще Ви уредя на гарантирана доживотна работа като секретарка с 500 лв. месечно". Ако някой прочете такава обява, веднага да ми се обади.
Измама /заблуда № 5: Как може такова мизерно заплащане? Затуй българите бягат в чужбина! За същата работа получават европейско заплащане!
Освен това - огромна заблуда е, че българите в чужбина са много добре. Напротив, изплуват все повече публикации за мизерни, скотски условия на живот - сред животните, на изтърбушени матраци, с бълхи, мръсотия. Даже излизат ужасяващи "сензации" - като тази в Италия, със змиорките в аквариума на цирка. Или като 400-те селскостопански работници в Англия и т.н.
Измама /заблуда № 6: Ами..., то нищо не стана! Не съм бил одобрен!
Все още се намират хора, с представи отпреди повече от 20 години, които поддържат в себе си заблудата, че надомната работа е нещо съвсем елементарно - първоразрядно. Т.е. нещо, с което няма как да не се справят.
Затова този вид хора са склонни да заемат защитна позиция, като прехвърлят вината за своя провал от болната глава на здравата. Т.е. не те са виновни, че не стават за дадена работа (поради липса на опит, подготовка и квалификация), а другите си нямат работа, та са седнали да ги мамят, като им казват, че не са подходящи или че не могат да се справят правилно с дадена работа. Даже го приемат за обида.
Ще дам един по-ясен пример - счетоводството. Това е една от идеалните надомни работи. Един компютър, счетоводно образование, натрупан опит - и ето ти идеалната надомна работа - счетоводно обслужване на десетки фирми от вкъщи + водене на Осигурителни каси + счетоводни и данъчни консултации, оптимизация на осигурителни планове, издателска дейност, водене на специализирани форуми...
Въпросите са:
2. Ако имате тази квалификация, защо е необходимо изобщо някъде да КАНДИДАТСТВАТЕ за мизерна заплата и много работа? Не можете ли, като добавите и малко образование за същността и воденето на самостоятелна дейност, да го правите самостоятелно, като "самонаето лице" (самоосигуряващ се) и по този начин целият доход да си остава за Вас?
3. В тази ситуация кой е измамникът, който се опитва да се пробута незаслужено на позиция, за която и хабер си няма какво се прави??
ИЗВОД: Животът е нещо съвсем закономерно - правиш това, което можеш да правиш. Ако нямаш необходимата подготовка - не можеш да го правиш. Поне докато не се научиш как се прави.
Докато това не се поправи, Евростат ще продължава да отчита, че българите са най-бедните хора в Европа.
Няма дим без огън!
Измама /заблуда № 7: О, това кой ще го купува от мен? Всеки си има доставчик!
България е призната официално за пазарна икономика едва от 2004 година. Това беше един от приоритетите в правителството на НДСВ. Но това не е същото като да си пазарна икономика от 200 - 300 години.
В тази връзка все още е широко разпространено убеждението (особено сред по-възрастното население), че някой друг (най-често държавата) трябва да те насади на гарантирано, все още незаето място. И когато някой ти заговори за конкуренция, че трябва да се доказваш пред клиентите като по-добър, за да те наемат - опа, някой ни мами.
И изобщо, какви са тези буржоазни теории за конкуренция, маркетинг, мениджмънт...?? "Аз съм толкова красив, снажен (с къса поличка) - как така няма да ме харесат? А ако не ме харесват, това е измама.”
Кой е измамникът в тази ситуация?
Животът е борба. Постоянно трябва да доказваш, че си по-добър, за да те избират като доставчик на продукт или услуга. За пазари даже се водят войни, в т.ч. - горещи и даже - Световни.
Измама /заблуда № 8: Няма кой да купува! Хората са бедни, нямат пари.
Това е един от "сериозните аргументи", поради които някои хора се отказват от търсенето на възможности за самостоятелни доходи. Това обаче не е вярно и животът около нас показва съвсем друга картина. Ето фактите:
1. Българите имат над 100% засищане с мобилни телефони - т.е. някои вече имат не един, а няколко мобилни номера. А за телефон се плаща всеки месец.
2. Никога досега в България не е имало повече автомобили, отколкото са те в момента. А това са ежемесечни и ежегодни разходи за бензин, масла, резервни и консумативни части, технически прегледи, застраховки. За всичко това се плаща с реални и налични пари.
3. В България процентът на собствениците на недвижим имот е най-голям от цял свят. А всеки имот изисква поддръжка, консумативи (ток, вода, кабел, интернет....), данъци, такси.
4.Над 4 милиона българи са собственици от масовата и от преференциалната приватизация. Това са активи, които в повечето случаи са замразени, но то си зависи от самия собственик. И това са пари.
5. Хиляди хора имат задръстени мазета, килери, тавани, гаражи с какво ли не, в т.ч. и скъпи уреди, машинки и др. ценни вещи, които прашасват от десетилетия забравени - а в тях са вложени пари. И с малко предприемчивост те могат да се раздвижат.